BIP
Archiwum
My na Facebooku

Liczniki agnat.pl

Zajęcia dla dzieci uzdolnionych matematycznie


09.02.2022 Środa

Dzień dobry 🙂

Mam dziś dla was pewien obrazek, który należy odkryć. Aby to zrobić musicie poznać jak działa komputer. Macie jakiś pomysł jakim językiem posługują się komputery?

Komputery rozróżniają dwa stany: w jednym jest silny impuls, w drugim go nie ma. Najmniejszą jednostkę informacji nazywamy bitem (bit – skrót od binary digit) czyli cyfrowej dwójki jest najmniejszą jednostką informacji, która jest używana w odniesieniu do sprzętu komputerowego.
Binarny sposób zapisu informacji wynika z tego, że komputer może rozróżnić dwa stany napięcia: brak napięcia – oznaczamy jako 0, oraz obecność napięcia – oznaczany jako 1).

To właśnie te „dwa stany” pomogą wam na końcu zajęć odkryć ukryty przez ciebie obrazek, a wcześniej umożliwią Wam zapisanie różnych liczb w zupełnie inny sposób niż ten, którego używamy na codzień.

Otwórzcie prezentację: https://view.genial.ly/602077ef3668350d001446a3/presentation-zabawy-z-kodem-binarnym

W pierwszym zadaniu należy ułożyć logicznie obrazki z gwiazdkami. Wyjaśnij w jaki sposób je ułożyłeś. Czym się kierowałeś?

Następnie ułóż je od obrazka zawierającego najwięcej gwiazdek do tego z jak najmniejszą ich ilością. Co zauważyłeś? (większość dzieci zauważa, że brakuje krążków z 3 gwiazdkami, 5 gwiazdkami lub każdy obrazek zawiera 2 razy mniej gwiazdek niż poprzedzający)

Spróbujemy teraz zapisać kilka liczb w kodzie binarnym, czyli za pomocą cyfry 0 i cyfry 1. Czy macie pomysł jak to zrobić? (dzieci podają pomysły, najczęściej jest to dodawanie cyfry 1 by osiągnąć podaną liczbę)

Będziecie analizować każdy krążek pod kątem tego czy będzie wam potrzebny czy nie. Jeśli będzie zostawicie go w takiej formie, w jakiej jest teraz, jeśli nie będzie zakryjecie go pustym krążkiem znajdującym się pod spodem. Zawsze będziecie analizować krążki od lewej strony do prawej.
Spróbujcie na przykładzie liczby 1. Szukamy jednej gwiazdki (pamiętając, że musimy przeanalizować każdy krążek). Na
pierwszym krążku jest 8 gwiazdek, czyli za dużo. Dlatego zakrywamy go białym krążkiem. Podobnie robimy z krążkami, na których znajdują się 4 i 2 gwiazdki. Krążek z jedną gwiazdką to ten przez nas poszukiwany, więc nie przykrywamy go białym krążkiem. Teraz w miejscach przykrytych na biało powinny znaleźć się 0, a w tych ze śnieżkami, powinny znaleźć się 1.
Ułóż 0 i 1 na przygotowanych do tego szarych krążkach.

Czyli w systemie binarnym 1 to 0001

Przeanalizujmy teraz liczbę 2. Osiem gwiazdek to za dużo, więc zasłaniamy, cztery także. Dwie gwiazdki pasują nam do liczby 2 więc je zostawiamy. Więcej gwiazdek nie jest nam potrzebnych więc jedną gwiazdkę również zasłaniamy.

Czyli 2 w systemie binarnym to 0010

Przeanalizujcie kolejne liczby.

3 = 0011 (8 i 4 – za dużo, a 2 i 1 razem dają nam 3)
4 = 0100 ( 8 – za dużo, 4 – tyle ile szukamy, 2 i 1 – nie są nam już potrzebne)
5 = 0101 (8 za dużo, 4 – za mało czyli zostawiamy i szukamy tylu gwiazdek by razem dały nam 5, 2 – za dużo, 1 – razem z 4 daje nam 5 czyli tyle ile szukamy)
6 = 0110
7 = 0111
8 = 1000
9= 1001

Macie pomysł jak będzie wyglądać 10, 11 ,12, 13, 14 i 15? – jeśli macie ochotę spróbujcie to zapisać.☺

Kolejne zadanie polega na wypełnieniu kolorem prostokątów z cyfrą 1 i pozostawienie pustych okienek z cyfrą 0.

rozwiązanie – sanki

Myślę, że teraz system binarny jest już dla Was bardzo prosty 🙂

Życzę dużo zdrówka i miłego dnia!
p. Magda


10.12.2021 Piątek

Dzień dobry 🙂

Przesyłam wam kolorowanki według numerów. Wybierzcie jedną i pokolorujcie zgodnie z podaną poniżej legendą.

https://itsybitsyfun.com/wp-content/uploads/2017/03/winter-color-by-number-0115-ilovepdf-compressed.pdf


Przyjrzyj się obrazkom. Ułóż z nich historyjkę. Ponumeruj obrazki.

Miłej zabawy!
p. Magda 🙂

Skip to content